Vybírání domény pro portfolio

Jak by měla vypadat doména pro portfolio? Tak to je jedna z otázek, které se na „webtrzích“ omílají stále dokola. I já jsem si vybíral doménu, kterou v budoucnu snad budu používat pro nabídku mých služeb.

Záludnosti jsou tu hned dvě. První je v koncovce a ta druhá samozřejmě v doméně samotné. Někod váhá, zda přezdívku nebo jméno, když už tak jestli celé nebo jen příjmení. Jak to tedy je?

Začnu těmi koncovkami. Já osobně jsem volil mezi .CZ a .COM, tedy zvolil jsem tu druhou variantu, neboť česká už je obsazená (smůla). Každopádně jsem alespoň připraven na mezinárodní spolupráci.

Existuje sice např. koncovka .NAME, která je tak nějak považována za super pro web o sobě. Mně se však vůbec nelíbí, jednak má dvě slabiky a má sama o sobě dost význam, takže se bije se samotným jménem.Určitě jsem tedy pro klasické koncovky, pokud není žádná volná, lze zkusit novou .CO.

Asi jako freelancer budete nejčastěji vystupovat pod svým jménem. Zde je tedy ideální spíše pouze příjmení. Bude kratší a také jí můžete využít pro členy rodiny. Pokud není taková doména volná, pak kombinace jménopříjmení.TLD či příjmeníjméno.TLD. Do pomlčkových verzí bych se moc nehrnul, tedy pokud by nebyli navíc k bezpomlčkové.

Když žádná z těchto „normálních“ kombinací není volná, tak se hodí přezdívka. Možná máte raději tu, to je alternativa. Pokud měníte přezdívky často, nebo žádnou nemáte, popřípadě je to něco neoriginálního/hloupého (pajduch598), není toto nic pro vás. Nezapomeňte však, že na této přezdívce (značce) budete stavět svou image!

Já si myslím, že výběr domény pro osobní stránku/portfolio není nic tak složitého. Nejdůležitější je asi myslet na to, jak se chcete prezentovat (jméno vs přezdívka), zkrátka mít v tom jasno a vědět to do budoucna. Když na vás nic nezbude, tak stavět se dá i na špatných horších doménách. Až pak zbohatnete (třeba přes Wedos), koupíte si tu vysněnou!