Sklik a strmý pád ceny za proklik

Co mě za poslední týden nejvíce naštvalo je zřejmé z nadpisu. Ano, je to „směšná“ cena za proklik u Skliku. Nejhorší na tom však je, že taková předtím zdaleka nebyla. A nejsem sám, kdo si podobného jevu všiml, na fórech stížností přibývá.

Abych však uvedl konkrétní případ. Na jednom webu jsem před cca. dvěma týdny měl proklik za bezmála 5 Kč, to se mi líbilo. Téma je elektronika a inzerenti velké e-shopy. Nyní je realita taková, že za proklik dostanu zpravidla 0,14 Kč. To je celkem drastické. Návštěvnost je totiž malá, ale CTR byl docela vysoký, nyní bych však potřebovat stovky lidí abych dal dohromady pár korun.

Někoho by možná napadlo, že se změnili inzeráty. Dobrá úvaha, ale inzeráty zůstaly stejné, takže se evidentně sypou peníze do kapsy někomu jinému, že by Seznamu? Chápal bych výkyvy, lidé občas kliknou i na jiný inzerát, ale zde příliš výkyvů nebylo… skoro žádné.

Další věcí, která nasvědčuje, že se rozhodně nejedná o změnu ze strany návštěvníků, je podobný jev i u dalších webů. Tam kde bych dříve očekával za proklik od 3 do 10 Kč, nyní můžu tleskat, když je to něco kolem 1 Kč. Zkrátka tragédie…

To, že se Sklik jen těžko vyrovná AdSense, jsem chápal. Musí to však být takto ubohé? Doteď sem byl celkem optimistický, především kvůli slušným cenám za proklik, nyní váhám. Dost uvažuji o přesunu na jiný druh monetizace.

Místo PPC nasadit spíše affiliate, tedy více. S ním je však o dost víc práce. U Skliku hodíte plochu a dál se nestaráte. Vynechávám samozřejmě úpravy barev a testování pozice apod. U affilu je třeba reagovat na změny u prodejce, akce, slevy či změna sortimentu (i to se mi stalo, bohužel) a nebo vyprodání…

Určitě v nejbližších dnech nemíním Sklik odstranit a nahradit ho affiliatem, ani bych neměl pořádně jakým. Budu tedy ještě chvíli vyčkávat a uvidím, zda se vzpamatuje a jak si povede na jinak tématických webech.