S viry nejsou žerty

Včera jsem zažil zavirování webu. Osobně jsem se s tím doteď nikdy nesetkal. Nyní už tuto špatnou zkušenost mám a jelikož mám multihosting, postiženo bylo hned několik WP webů.

Místo práce jsem celý den trávil likvidací nějakého Trojana. Do webu vkládal odkazy, iframe nebo něco takového a jeho zdroj byl v kódu (base64), který byl nastrčený ve WP souborech.

Hned několikrát se vrátil a dokonce i dnes jsem zjistil, že je na webech opět, takže jsem pokračoval… hledal jsem informace na internetu, našel. Ovšem rady seděli na trochu jiný druh, takže stále nevím, zda přehrání WP souborů, vyčištění, změna hesla na FTP bude účinné napořád.

Svůj počítač sem samozřejmě projel antivirem, ale nic co by se týkalo tohoto problému nenašel. Mám celkem obavy, protože dál už bych opravdu nevěděl co dělat a už jsem byl připraven o docela dost hodin, takže bych nerad trávil další opětovným řešením.

Kromě  hodin jsem ztratil i nějaký ten zisk, neboť weby nebyly chvílemi dostupné. Ponaučení je tedy jasné, nepodceňovat zabezpečení, neukládat hesla v programech, protože za ty problémy to nestojí.