Profesionalita musí být vidět i u šablon!

Na WebTrhu jsem před chvílí narazil na představení jednoho webu. Nebudu jej upřesňovat, někdo však možná pozná, o který web se jedná. Problém toho webu byl, že popis naznačoval, že půjde o menší komunitní portál a jeden by čekal nějaký systém vzhledu web 2.0. Ejhle, nepřeložená WordPress šablona.

WordPress používám neustále a šablony také, neboť dělat z frameworku od píky svojí by mi trvalo dlouho. Nemám tedy nic proti tomu, když web běží na šabloně, ostatně u fór apod. je to zcela běžné. Co však majitel mohl udělat, aby to nepůsobilo jako odpadové MFA?

V první řadě měl přeložit šablonu. Spousta lidí toto nedělá, asi se jim nechce hrabat v kódu. Pro mnoho majitelů je to možná jedno, zda jsou popisky v angličtině, ale oni nejsou návštěvníci! Takový jazykový kočkopes není pro starší/nevzdělané návštěvníky přístupný a ostatní určitě nezaujme.

Dalším nedostatkem byly dva řádky kategorií. Ty byly vypsané hned pod nadpisem a znova ještě v sidebaru. Ostatní prvky na tom nebyly o moc lépe a vše bylo divně roztáhlé a zcela rozházené. Šablony jsou v tomto zrádné. Jsou prezentovány s Lorem ipsum a krásně zarovnané, ale v praxi je třeba alespoň několik úprav. Aktivovat šablonu a rovnou tam mlátit obsah není dobrý nápad.

Jak tedy udělat profesionálně vypadající web i na šabloně? Určitě je třeba v první řadě pečlivě vybírat šablonu. Většina z nich je „předurčena“ na nějaký typ webu např. blog, magazín či portfolio. Znásilňovat jí pro jiný účel by se vám mohlo vymstít.

Když už jsme jí vybrali, je třeba jí popř. počeštit. A také upravovat. Takové úpravy dost změní vzhled šablony, takže ve finále jí nemusí nikdo hned poznat a nebo jí lze alespoň vylepšit. Problém je, když jí neumíte upravovat a ještě se vám za to nechce někomu platit (např. mně). I zde je ale pomoc. Doporučuji začít na graficky jednoduší šabloně, zcela jednoduché rozložení a postupně přidávat prvky např. logo. Lepší minimalismus než zprasená šablona.

Ač se vám může zdát, že je toto spíše článek o WP a jeho šablonách, skutečnost je jinde. Profesionalita se skrývá i v takovýchto maličkostech. Jsou to jednoduché způsoby, jak lehce zvednout webu hodnotu a udělat dobrý dojem.