Proč fandím koncovce .FREE

O tom, že se chystá nová koncovka .FREE už vím od minulého roku. Stojí za ní stejná „banda“ jako za .CZ.CC. Nyní se o ní opět začalo mluvit, neboť se do jejího prosazování pustil u sám Jan „Ahyde“ Bárta.

Co se lidem na této koncovce nelíbí? Prvně je to určitě slovo „free“. V komentářích je často předhazováno, že to evokuje warez. No a za druhé to bude fakt, že bude k dispozici zdarma, což zavání tím, že se z toho stane odpadní koncovka jako např. .TK a bude blokována.

Mně se líbí. I když je pravdou, že se nehodí příliš na klasická spojení, protože „free“ zkrátka nepasuje jen tak k něčemu. Pro témata týkající se internetu a celkově IT by mohla být výborná. No a také na soutěže, kdo by nechtěl něco zadarmo.

Nyní je spuštěna předregistrace, i když není jisté jestli jí ICANN povolí, takový malý paradox. A někteří to nepostřehli, ale předregistrovat si můžete většinu domén, tedy kromě značek apod. Pokud totiž v čase spuštění bude více zájemců, doména se bude dražit. O tyto nejlepší prémiové kousky bude určitě velký boj.

Kousky jako POKER.FREE či DOWNLOAD.FREE, na které láká samotná společnost dotFree Group s.r.o., budou jistě žádané a hromada dalších. Škoda je, že se nebude bojovat o IS.FREE, protože je to ochranná známka. To je totiž klíčová doména pro domain hacky: EVERYTHING.IS.FREE a dosadit se tam dá všechno. Budeme si tedy muset vystačit s množným číslem ARE.FREE.

Obavy, že z toho bude nějaké „studentské“ smetiště apod. mi přijdou směšné. Sajrajty se dělají všude a jsou lidi ochotni za to i platit. Rozhodně to však neznamená, že by zde nemohli vzniknout pěkné a užitečné weby. Jsem přesvědčen, že zde takové najdeme.

Na druhou stranu jestli oni tu koncovku nehaní, aby o ní nebyl zájem a mohli si urvat nejlepší kousky. Určitě jo. Pokud se vám tedy nelíbí, tak vás snad nepřesvědčím, jinak mi je vyberete…