„Plus jedna“ jako pouhé další tlačítko na sdílení?

Novinkou je Google +1, tedy tlačítko, kterým můžete dát přátelům vědět o kvalitním či zajímavém obsahu. Silně připomíná Twitter button a další hromady tlačítek sloužících ke sdílení obsahu a to především v určité komunitě.

Google na to však zřejmě půjde ještě o trošku jinak a tak by se nám výsledky z těchto tlačítek měli projevit i v pozicích u výsledků vyhledávání. Neradujte se však, že si naklikáte první pozice, momentálně se to hodí opravdu jen jako doporučení ostatním.

Pamatuji si, kdy bylo „cool“ mít na webu linkovací tlačítka (Linkuj apod.), později je doplnil především Twitter a samozřejmě Facebook se svým „Like“ respektive „To se mi líbí„. I já je zde mám, neboť jejich síla dokáže být veliká a stačí jediný člověk, který článek sdílí a můžete mít i stovky nových návštěv.

Bohužel zradou je, že těchto tlačítek už je moc. Především těch zahraničních. Řeší se to tedy často „tlačítky v tlačítku“, tedy nějakým univerzálním sdílejícím tlačítkem, které nabízí možnost výběru na kterou službu návštěvník stránku sdílí. I tak se však TwitterFacebook a nyní i Google berou jako speciální případy, které takto příliš neuvidíte.

Je těchto tlačítek třeba? Určitě ano, pokud chcete mít jistotu na co největší šanci, že návštěvník na jedné ze služeb váš obsah doporučí. Ne každý má Facebook ale možná má Google účet apod. Stále více se však setkávám s lidmi, kteří nechtějí poskytovat svá data společnostem jako Google či Facebook, ty to jistě musí vytáčet.

Jestli si myslíte, že tato tlačítka nikomu nevadí, tak jste na omylu. Často se mi stává, že u nějakého webu čekám na načtení právě tohoto tlačítka a Facebook je na podobné věci expert.

+1 si myslím, že onen název je dost nešťastný. Že by kreativci nevymysleli nic lepšího? Já myslím, že si mohli dát záležet aby to bylo zvučnější služba. Každopádně mě zajímá, jak to bude ovlivňovat pozice v SERP. Určitě se bude někdo snažit toho zneužít, takže z tohoto pohledu bude třeba toto domyslet, osobně bych to nechal pouze jako vedlejší ukazatel, který může mít vypovídající hodnotu, ale ne váhu v určování pořadí a volitelně vypínatelný….