Pár slov o začátcích v podnikání

První článek na mém blogu bych rád symbolicky začal tématem „první kroky v podnikání“. Nedočkáte se tedy žádného „úvodního článku“, to by byla zbytečná snůžka keců, na které není čas. Čas jsou peníze, to jistě znáte, ale pro jistotu si to někam napište, ještě se k tomu vrátíme.

No a teď k tématu. Začít podnikat je poměrně snadné. Možná nejhorší na tom může být určitý strach. Je to něco nového, člověk se spoléhá na sebe, jen jeho úsilí a dovednosti jsou klíčem k úspěchu. Člověk najednou zodpovídá za svojí práci více, tedy alespoň pocitem.

Každý by měl mít nejprve jasno v čem bude podnikat. Ono jen tak si říci „začnu podnikat“, když se ničemu nevěnujete, nemáte nějaké dovednosti, zkušenosti apod. Určitě se můžete něčemu naučit, to není problém, stačí jen zájem a dostatek materiálu k studování. Rozhodně je blbost se učit při podnikání. Nejdříve se něco naučte, získejte v tom co nejvíce zkušeností (byť bez výdělku) a především o to musíte mít zájem!

Pak už je to snadné. Založíte si živnost (dříve živnostenský list) a přihlásíte se na ostatní úřady. Tím jste zvládli otravnou byrokracii a teď je třeba začít generovat zisk. K tomu však bude třeba nějaká práce a abyste mohli pracovat, musíte na to mít ty správné podmínky.

Nenechte se strhnout tím, že musíte investovat velké peníze do vybavení a všech možných nesmyslů. Vizitky? Zvažte, zda se nějakou dobu neobejdete bez nich, určitě ano, ušetříte tak hodně peněz, které lze lépe investovat. Udělejte si seznam všeho co si chcete nakoupit a poté vyškrtejte vše co můžete nahradit, nebo se obejít bez toho. Těch několik nezbytných věcí pak nakupte. Photoshop? Pokud budete dělat hodně grafiky, určitě do něho investujte, ale nenechte se strhnout do koupě celého Creative Suite, pokud z něho využijte leda PS a třeba Acrobat, to jsou vyhozené peníze. Takto lze uvažovat i u jiných věcí.

Vezměte si půjčku. To je rada pro vás, pokud chcete co nejdříve skončit. Nejen, že vás to bude deptat, že máte dluh, což dost jistě vaše výsledky ovlivní, ale také můžete skončit velmi špatně. Nejlepší to bude bez ní, že to nejde? Ale jde! Pokud se jedná o menší obnos, neměl by být problém zkusit rodinu, přátele. Rozhodně však není dobré si brát úvěry apod.

Začátek podnikání tedy není nic velkého. Nejdůležitější je se hned vrhnout do práce. Makat a makat, v tom je to kouzlo. Když budete na začátku otálet a „opíjet se“ pocitem, že teď jste „podnikatel“, tak to bude k ničemu. Umět se uskromnit, šetřit a dobře si rozvrhnout čas a především pracovat.