Multijazyčný článek násobí příjem

Uvažovali jste někdy nad tím, přeložit všechny články ve vašem magazínu do dalších jazyků? Nic nového nevymýšlet, pouze někým přeložit. Pomalu uvažuji, jak se cestou multijazyčných článků vydat. Některé mé projekty si o to doslova říkají. Je však třeba si pohlídat tři faktory.

  1. Monetizace
    Jaký způsobem je daný článek monetizován. Pokud je na webu AdSense, není prakticky co řešit. Google se o vše postará sám. Oblíbeným způsobem monetizace je affiliate. Zde je nutný aktivní přístup a najít v dané zemi affiliate síť přes kterou můžete odkazovat na stejné produkty. Případně bude nutné upravit překlad na odlišné produkty (samozřejmě tak, aby tématicky zapadaly do článku).
  2. Kvalita překladu a keyword analýza
    Častý kámen úrazu přesných překladů. Překladatel není obvykle sběhlý v online marketingu a nemusí v daném jazyce trefit správný překlad pro daná klíčová slova. Proto je nutný váš zásah. Buď si v dané zemi někoho zaplatíte, kdo vám kw analýzu zpracuje nebo to zkusíte sami. Stačí použít překladač a přeložit některá vaše klíčová slova. V Google si nastavíte hledání pro danou zemi a ty to slova hledejte. Takto můžete ověřit, zda se skutečně používají, případně najít jejich alternativy.
  3. Kontrola překladu
    Vy samozřejmě nevíte, zda je překlad proveden správně (např. překlad do maďarštiny). Danou osobu znáte obvykle pouze přes email. Stává se, že rádobypřekladatel jednoduše zkopíruje text do translatoru a vyplivnutý výsledek vám předá. Proto si najděte další osobu, která bude jeho výstupy aspoň letmo kontrolovat. Lidé rádi kritizují cizí práci, proto se nebojte, že by vám tento druhý překladatel lhal.

V českém affiliate rybníku jsem našel pár příkladů (zřejmě úspěšně) přeložených webů. Namátkou například prášky na erekci a jejich cizojazyčné varianty tablety na erekciu slovensky a erekciós tabletták maďarsky. Zdaleka není přeložena celá česká část webu. Majitel zřejmě vybral pouze nejziskovější články. Zkrátka vytvořil klony české stránky tablety na erekci a jen změnil texty a částečně i produkty. Protože v Maďarsku nebyly všechny úplně stejné.

Expanze vybraného obsahu do zahraničí se vyplatí. Pokud je stránka monetizována reklamou nebo affiliate je to poměrně snadný proces. Nemusíte vymýšlet nic, stačí vybrat nejziskovější články a přeložit. Samozřejmě, expanze vlastního eshopu či online produktu je mnohem složitější a příklady úspěšných eshopů v ČR jsou pouze u těch největších obrů.