LikeSystem aneb kšeft se Social Rankem

Už dlouho se chystám zhodnotit novou službu LikeSystem, která nám, do vod českého internetu, přináší možnost získávat lajky, retweety a plusjedničky.

Jedná se tedy o SEO oblast nazvanou social rank. Sociální sítě mají velkou sílu a bez sdílecích tlačítek by zkrátka u mnohých webů návštěvnost vůbec nebyla. Že se dají třeba +1 či diggy nakupovat po stovkách v zahraničí, možná víte. Jenže co u nás?

LikeSystem přináší kromě Líbí se mi z Facebooku i takové věci jako shlédnutí na YouTube či inShare od LinkedIn. Chystá se i služba StumbleUpon. Vybere si tedy každý podle individuální potřeby.

Systém funguje na principu kreditů, takže je potřeba je získat, nebo koupit pomocí PayPal. Za cenu 125 Kč získáte nejmenší balíček 2 000 kr., pro náročné je zde i 10 000 kr. za 500 Kč.

Kredity můžete vydělat tím, že budete dávat Líbí se mi cizím stránkám, retweetovat či surfovat přes Auto/Manual-Surf. A až jich budete mít dost, přidáte svojí stránku do systému a utratíte kredit za Líbí se mi od jiných uživatelů.

Sociální sítě jsou fenomén a větší popularita v  nich je spíše ku prospěchu. Není sice nad virální marketing, ale koupit si nějaké retweety taky není k zahození. Jenže problém je, že lidé to dělají jen kvůli kreditům.

Nedostatky systému jsou především dva. Prvním je Auto-Surf, to by nemělo být součástí žádného vážně zamýšleného systému v roce 2012. Že to zvyšuje návštěvnost? Jestli je cílová skupina děti s jejich blogýsky, pak klidně, ale jinak pryč s tím!

Podstatnějším problémem je, že kliknu na Líbí se mi vydělám si kredit a vesele si za pár sekund na FB zase odstraním, že se mi daná stránka líbí. Já jsem tedy vydělal kredit a ten, kdo dal za Líbí se mi 5 kreditů má kulový. Člověk nemusí bejt génius aby na tohle přišel, takže ten reálný přínos nebude tak velký, aby se vyplatilo kupovat kredity za peníze.

LikeSystem má jistě potenciál být na českém internetu lídrem v obchodování se social rankem, ale zatím se ubírá dost pochybnou cestou. Místo stylu systémů Ranky či mLink, míří k websurfům a klikačkám.