Jak vybudovat magazín a proč se do jeho tvorby nepouštět

Založení internetového magazínu určitě láká mnoho tvůrců webových stránek. Ono není vůbec špatné mít blog, ale zdaleka se to nezdá tak prestižní jak mít právo tvrdit, že jste majitelem „magazínu“. My zde tedy myslíme samozřejmě internetový tzv. ezin, ale já budu používat slovo magazín.

Už poměrně dlouhou dobu se zabývám tvorbou webů a měl jsem blogy i magazíny a tak si myslím, že se můžu podělit o zkušenosti, tedy bohužel především ty negativní.

Vytvořit internetový magazín kupodivu není nic těžkého. Náročnost je přímo úměrná tomu, jak složitý bude magazín a jaké bude mít speciální funkce. Osobně jsem budoval na WordPressu, který má velkou výhodu v tom, že jej lze doplnit o kde co a šablon i magazínově stavěných je dostatek. Pro náročnější věci je však jistě lepší Drupal, nebo vlastní CMS, zde je ale potřeba víc programování.

Zkrátka nahodíte WordPress a pak tam šoupnete třeba nějakou šablonu z NewWPThemes.com, pokud umíte s grafikou a kódovat, budete mít pěkně vypadající magazín, nebo něco málo investujete. Vzhled však můžete snadno upravit později, důležitý je obsah.

Tady už jde do tuhého. Je totiž potřeba nabídnout kvalitní obsah a to co nejexkluzivnější a co nejrychleji. Čím více máte v dané oblasti konkurence a čím je větší, tím menší máte šanci prorazit. Z vlastní zkušenosti vím, že konkurenci lze potopit, má většinou mezery. Kupodivu to není těžké najít místa, kde by se dalo konkurenci přečůrat a nabídnout víc než ostatní magazíny.

V oblasti počítačů a IT je především nutné mít zajištěné testování, vstupenky na akce a být první, kdo se k novým věcem dostane. Úzká spolupráce je zde největší výhodou a možná i nutností. Dost parády ale naděláte i s informacemi ze zahraničních magazínů. Chytejte se i menších témat o kterých se jinde na českém webu nepíše, ne jen velkých novinek.

Pozor! Nyní přichází to nejdůležitější. Proč raději mít blog a nepouštět se do tvorby internetového magazínu? Protože to není vůbec žádná pohoda. Musíte neustále sledovat aktuální dění v dané oblasti, tedy pokud nejde o něco o čem se píše jednou týdně. A věřte, že v jednom se to dá zvládnout pouze těžko, především jako student (já).

Zatímco konkurence publikuje články ráno a dopolední novinky mají dopoledne vydané, já jsem přišel až v 18:00 a musel jsem dopsat co ostatní měli již několik hodin a snažil se chytat něco jiného. A povím vám, že máte sto chutí s tím seknout. Nakonec jsem to také udělal!

Můžete mít skvělý plán jak pokořit konkurenci, ale když nemáte redaktory, jste nuly. Doporučuji minimálně tak 3 lidi, kteří se budou na magazínu podílet a to v pozici redaktorů. Je nezbytně nutné, aby u hodně konkurenčního tématu byl vždy někdo schopný psát.

Ano daleko jsem to s internetovými magazíny nedotáhl. Bez redaktorů to nejde a každý chce hned vědět, kolik dostane a jestli nabízím vstupenky na akce a produkty k testování. Jenže v začátcích, téměř z nuly, to nabídnout nemohu. Jedinec magazín (většinou) neutáhne…