Bannery či chcete-li banery jsou jedním z nejběžnějších typů reklamy na internetu. Svým grafickým zpracováním totiž, na rozdíl od odkazů, spíš zaujmou návštěvníka. Jenže také mají řadu nevýhod, s kterými je třeba počítat.
I přesto, že pro spoustu webů je reklama zárukou existence, tak najdete velké množství blokovacích pluginů pro prohlížeče jako AdBlock. Ty takovou reklamu snadno rozpoznají a načtou web bez ní, což se nám, internetovým podnikatelům, nelíbí ani trochu.
Zkusme se zamyslet nad tím jak toto obejít. Podle čeho takový AdBlock posuzuje, co je a co není reklama. Tak má nějaké blocklisty, ví odkud se načítá AdSense apod. a také pozná flash a samozřejmě formát. Bannery mají zpravidla pevně dané rozměry (468×60, 160×600, 250×250 apod.).
Flash sám o sobě je dost často blokován, takže já osobně jej moc rád nemám, navíc umí být dost veliký a jeho načítání u rozměrných bannerů trvá dlouho -> návštěvníci nemají prodlevu rádi.
Většina reklamních systémů vám moc na výběr nedá a flashové bannery jsou pro ně lepší kvůli své interaktivitě. Ale co když chci reklamu zobrazit naprosto každému návštěvníkovi mého webu? Nejlepší cestou je statický banner o netradičních rozměrech (není to ale nezbytné), to se potom nedá blokovat jinak než ručně.
Naprosto nejefektivnější tak je reklama, která se tváří jako součást stránky. Pokud nejsou obrázky vypnuté, zobrazí se všem a její efektivita záleží na dobrém umístění a její nápaditosti. Nutné je však prodávat jí přímo, takže u malých webů spíše ztráta času u velkých vyšší cena.